Sıralama seçin

Ambalaj ve Paketleme

Ambalaj malzemeleri, ürünlerin fiziksel zarar görmesini engellemek amacı ile kullanılan koruyucu örtüler olarak ifade edilebilmektedir. ... Ambalajlar, ürünlerin bir arada durmasını ve taşınmasını kolaylaştıran malzemelerdir.

Bu sınıflandırma genel olarak malzemelerin hammaddesini, çeşidini ve kullanım yerini belirtmektedir. Ambalaj malzemesinin seçimini kullanım amacı belirler. Taşıma süresininde etkisi göz önünde bulundurularak doğru ambalaj belirlenir. Karton kutularda ya dakâğıt kaplarda taşınacak sıvı bir maddenin taşıma süresi ve kâğıdın sızdırmazlık süresine dikkat edilmeli, kâğıdın ıslanma süresi veya sıvının ıslatma kapasitesi test edilerek ambalaj onayı verilmelidir. Bu nedenle ambalajlarında bir seri kalite kontrol testinden geçmesi gerekir.

Bu ve benzeri güvenlik şartları nedeniyle üretici firmalar kendi ambalajlarını üretmek yerine kalitesi onaylı ambalaj firmalarından ambalaj temin ederek ürünlerini taşırlar. Bu da yeni bir sektörü açığa çıkarır. Bazı ambalajların ise üretimi zor ve hammaddesi zor işlenebilir olduğundan özel tesislerin kurulması ve bilirkişilerce üretilmesi gerekir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.