Sıralama seçin

Kılçık Tabancası Nedir? Ne İşe Yarar?

Etiketler, mağazalarda bulunan ve satışa sunulan ürün fiyatlarını göstermek için kullanılan bir araçtır. Çoğu zaman yapışkanlı kağıt yardımıyla oluşturulan etiketler, kumaştan yapılmış ürünlerde etkili olmamaktadır. Kumaştan yapılan ürünler için kullanılan, kumaşa bir iğne yardımıyla geçirilen etiketler mevcuttur. Bu etiketleme işlemini yapan iğneli alete, kılçık tabancası veya fiyat etiketleme tabancası denir.

Kılçık tabancaları, ürünlere fiyat etiketi ekleme işini hızlı ve basit hale getirmek için perakende mağazalarında yaygın olarak kullanılır. Kılçık tabancası kullanmak, diğer yöntemlere göre daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Etiketleme tabancası ve tabancada kullanılan malzemeler son derece uygun fiyatlıdır ve ekipmanın çalıştırılması çok basittir.

Kılçık Tabancasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kılçık tabancası, kılçık adı verilen plastik bir tel yardımıyla ürün etiketlemek amaçlı kullanılan alettir. Yapı olarak silikon tabancasına benzer ve aynı silikon tabancasında olduğu gibi, gövdesinde düğmeye sahiptir. Bu düğmeye bastığınızda, tabancada bulunan iğne aşağı doğru hareket eder. Tabancanın ucuna, etiketleyeceğiniz ürünün ilgili kısmını geçirerek; tabancanın düğmesine bastığınızda, otomatik olarak iğne kumaşa geçer. Bu şekilde, kılçık kumaşa bağlanmış olur. Böylece etiketleme işlemi tamamlanır. Kullanımı kolay ve pratik olan bu tabancanın, aktif bir şekilde kullanıldığı sektörler vardır. Genellikle, kumaşların etiketlendiği tekstil üretim yerlerinde ve tekstil mağazalarında kullanılır.

Standart fiyat etiketleme tabancaları; yastıklar, kot pantolonlar , yün kazaklar, sweatshirtler, gömlekler ve daha ağır naylonlardan yapılan ürünler gibi giysilerde etiketleme için kullanılır. Bunlar ince kumaşlar ve yünlerden yapılan ürünlerdir. Bu sebeple standart etiket tabancası kullanımı oldukça uygundur. Standart tabancanın iğnesi ne çok kalın ne de çok incedir. Bundan dolayı çok kalın olmayan çoğu kumaş için uygundur.

Ceketler, pantolonlar, etekler ve kazaklar gibi çoğu ürün için standart kılçık tabancası kullanılabilir. Eğer bu giysi türlerinde kullanılan kumaş kadife ise standart tabanca işe yaramaz. Kadife oldukça sert ve kalın bir kumaştır. Bu sebeple kalın iğneli bir kılçık tabancası kullanmak daha doğrudur.

Kısacası kıyafet sektörü, konfeksiyon ve gerektiğinde kuru temizlemede de kullanılan kılçık tabancaları oldukça kullanışlı bir üründür. Geniş kullanım alanına sahip olan bu tabancaları Avansas’tan satın alabilirsiniz. Sitemizde bulunan etiket ve etiket makineleri bölümünde, kendinize en uygun olan etiket tabancasını bulabilirsiniz.

Kılçık Tabancası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kılçık tabancası kullanırken ve seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları dikkate alarak fiyat etiketleme tabancanızı seçerseniz, ürünlerinize zarar vermeden istediğiniz sonucu almış olursunuz.

Öncelikle kılçık tabancasını kullanacağınız kumaşı belirlemelisiniz. Kılçık tabancaları, ufak da olsa ürünlerde delik açtığı için ürünü yırtmamak adına doğru kumaşta doğru iğneyi kullanmalısınız. Kalın kumaşlarınız için büyük ve ince iğneleri, tabancanıza takmanız gerekir. İğnenin büyük oluşu, etiketi sağlamlaştıracak ve etiketin kumaştan düşmemesini sağlayacaktır. Bu sayede ürünü etiketlemek için birden fazla işlem uygulamak zorunda kalmazsınız.

Ürün kumaşı gibi kullandığınız iğneler de çok önemlidir. Tabancanız gibi iğnelerin de kaliteli olması gerekir. Aksi takdirde iğneler, etiketleme işlemi sırasında kırılabilir. Ürünün içinde kırılmış bir şekilde kalan iğneyi çıkarmak, oldukça zor ve uğraştırıcıdır. Bu sebeple iğnenizin sağlam olduğundan emin olmalısınız.

Kılçık Tabancası Nasıl Kullanılır?

Fiyat etiketleme tabancalarının üzerinde, etiketlemek için giysi gibi öğeleri delen iğneler bulunur. Bu iğneler, ürünler üzerinde doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde hem ürüne hem de sizlere zarar verebilir. Kılçık tabancası kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Kılçık tabancası; etiketleme işlemi sırasında, her giyim eşyasının üzerine küçük de olsa bir delik açar. Bu sebeple ürünün zarar görmemesi için dikkatli olunması gerekir.
Kılçık tabancasını fark edilmeyecek ve göze çarpmayan bir yere yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Kılçık tabancası, doğru yerde ve doğru şekilde kullanıldığında kumaşa zarar vermez.
Bir ürünü etiketlerken koruyucu eldivenler giyerek, tabancanın ucundaki iğnenin elinize batmasını önlemelisiniz.
Etiketi sabit tutmak için giysinin diğer tarafından tutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, iğnenin elinize batma ihtimali vardır. Eldiven kullanarak bunu önleyebilirsiniz.
Normal bir iğnenin yarısı boyutunda olan ince kumaş iğnesi, giysiye verilen zararı en aza indirmek için hassas kumaşlarda kullanılmalıdır. Kot, fitilli kadife gibi daha kalın kumaşlarda normal iğneler kullanılmalıdır.
Halihazırda etiketi mevcut olan bir ürüne, ek bir fiyat etiketi ekliyorsanız, giysiye başka bir delik eklemek yerine yeni fiyat etiketini eskisinin üzerine zımbalayabilirsiniz.
İnce kumaşlarda, büyük iğneler yerine daha küçük ve çapı daha ince olan iğneler kullanmalısınız. Etiketler giysiye daha yakın kalacak ve düşme şansı daha az olacaktır.
Kılçık tabancasında birden fazla iğne bulunur. Bir etiketin düşmesinden endişeleniyorsanız, bir yerine iki iğne kullanabilirsiniz. Bu, fiyat etiketinin düşme olasılığını azaltacaktır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.