Sıralama seçin

Poşetler

Poşet, hayatın her alanında kullanılan dolayısıyla tüketim sınırı oldukça geniş olan bir ambalaj çeşididir. Hem günlük hayatta hem de iş hayatında kısaca nesnelerin olduğu her yerde kendine bir yer edinen poşetler, kullanım sahalarına göre çeşitlenmişlerdir.

Poşetler kullanıldıkları sahaya göre toptan poşet şeklinde satın alınabilmektedir. Toptan alımlarda poşet fiyatları perakendeye göre daha ekonomiktir. Özellikle market, ürün satışı ya da pazarlaması yapılan firmalar için toptan poşet almak ekonomik olmanın yanında işlerin sekteye uğramamasını da sağlamaktadır.

Poşetlerin Kullanım Alanları ve Ürün Çeşitliliği

Gıdadan sanayiye pek çok alanda kendine yer edinen poşetler her alana uyum sağlamak amacıyla çeşitlenip gelişmiştir. Bu çeşitlenmenin oluşmasının altında estetik kaygılar, gıda sağlığı, çevre ve insan sağlığı gibi nedenler bulunur. Örneğin gıda, sağlık, sanayi, taşımacılık gibi alanlarda tek bir poşet tipinin kullanılması uygun olmamakla birlikte ekonomik de değildir. Ayrıca insan ve çevre sağlığı için, poşetin temas ettiği ürün ile poşetin hammaddesi uyumlu olmalıdır. Tüm bu nedenler ve etkenler sayesinde ortaya çıkan ve kullanımda olan pek çok poşet çeşidi bulunur.

Kilitli poşet, genel olarak gıdalar için tercih edilir. Küçük, orta, büyük gibi ebatları olan kilitli poşet, içine konulan ürünün dökülmemesi için uçta bir kilit sistemi barındırır. Genelde naylondan üretilir. Boncuk, kuruyemiş, kuru gıda, küçük taneli nesneler, kolye yüzük gibi aksesuarlar vb ürünler kilitli poşetlerde muhafaza edilebilir.

Çöp poşeti, evsel ve sanayi atıkların konulduğu, tek kullanımlık olan ambalaj çeşididir. Bu ürünlerde aranılan en önemli özellik kokuyu engellemesi ve sızdırma - dökülme gibi durumlara dayanıklı olmasıdır. Ayrıca çöp torbalarının doğada yok olabilmesi insan ve çevre sağlığı açısından elzemdir. Çöp poşetleri kullanıldıkları alana göre hammadde ve dayanıklılık konusunda değişkenlik gösterebilir. Örneğin tıbbi atık için kullanılan çöp torbaları, evsel atık için uygun olmadığı için tıbbi atıklar için de ev tipi çöp poşetleri uygun değildir.

Hammaddesine Göre Poşet Çeşitleri

Poşet dayanıklılık, üretimin hızlı olması için genelde naylon ya da naylon karışımından üretilir. Eğer poşet, gıda poşeti ise ürün ile temasta insan sağlığına zarar vermeyecek maddeler kullanılması gerekir.

Naylondan üretim yapılabildiği gibi karton poşet ve kraft poşet çeşitleri de bulunur. Bu iki poşet, kağıttan üretilir. Kraft su ve diğer maddelere karşı daha dayanıklıdır, karton ise dik ve buruşmayan bir yapıya sahiptir. Her iki ürün de giyim, kozmetik, aksesuar gibi ürünlerin saklanması, taşınması için kullanıma uygundur.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.