Sıralama seçin

Tarayıcı

Günümüzde resim ve yazılı dökümanları bir bilgisayar ortamına aktarmanız gerekebilir. Bu noktada “Tarayıcı nedir?” sorusunun cevabı; elinizdeki bulunan resim, kitap, dergi gibi çeşitli basılı dökümanları analiz ederek bilgisayar ortamına aktaran cihazlar olarak verilebilir.

Tarayıcılar, belgenin üzerine ince bir satır şeklinde ışık hüzmesi gönderir. Belgeden yansıyan ışık algılanarak analiz edilir. Algılanan ışık tarayıcı üzerinde bulunan sensör tarafından gerilime dönüştürülür. Bu gelirim ADC üzerinden sayısal verilere çevrilir ve bilgisayar ortamına aktarımı gerçekleşir.

Burada tarayıcı sensörünün boyutu ve ADC’nin çözünürlük oranı, taratılan belgenin daha iyi çözünürlükte aktarılması açısından oldukça önemlidir. Tarayıcılar üzerindeki ışık kaynağı doğrusal ve tek boyutlu bir yapıdadır. Tarayıcı içerisinde ise CCD optik algılayıcı, yansıyan ışığı CCD üzerinde odaklayan bir lens, yansıyan ışığı CCD üzerine taşıyan bir ayna sistemi ve tüm bu optik algılayıcı sistemini yatay düzlemde ileri geri hareket ettiren bir motor bulunur.

Tarayıcılar farklı amaçlar için, çeşitli büyüklüklerde ve fonksiyonlarda üretilebilir. Çok işlevli yazıcı-tarayıcı fotokopi işlemleri yapan cihazlar ile bu işlemler için üretilmiş cihazlar piyasada bulunur. Sadece A4 boyutundaki belgeleri taramak için üretilen yazıcılar da üretildiği gibi barkod okuma gibi işlemler için özel geliştirilmiş olan el tarayıcıları da üretilmektedir.

Tarayıcı cihazlar farklı bağlantılar üzerinden bilgisayara bağlanabilir. Bu bağlantıların türü ve bant genişliği, aktarılan verinin hızını etkiler. Günümüzde ise paralel port, SCSI, USB ve firewire arayüzü ile bilgisayar bağlantısını gerçekleştiren tarayıcılar bulunmaktadır.

Word ve PDF gibi farklı türlerde belgelerinizi oluşturmanıza imkan veren tarayıcılar, Scanner ismi ile de sıklıkla kullanılır. İnternet üzerinde Irıs, Xerox ve Canon tarayıcı gibi onlarca markaya ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.