Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edelim

Tarih: 13.04.2023 15:18
Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edelim
Muhakkak çevrenizden ofisinizde kullanmak üzere birçok yazıcı önerisi alıyorsunuzdur, değil mi? Peki, ofis için önemli bir cihaz olan yazıcıları almadan ne kadar inceleme yapıyorsunuz? Yazıcının markası, kullanım özellikleri ve kalitesi hakkında detayları kontrol ediyor musunuz? Eğer aldığınız cihazın kısa sürede arızalanmasını istemiyorsanız, satın alma işleminden önce yazıcının özellikleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Günümüzde çok sayıda markanın onlarca yazıcı modeli var. Bu kapsamda en iyi yazıcı markası hangisi sorusundan önce “sizin için uygun yeterliliğe sahip yazıcı hangisi” sorusuna yanıt vermelisiniz. Yazıcı önerisi arıyorsanız, ofisinizde en yoğun anlarınızda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Ofis için yazıcı seçimi yapmak önemli bir konu. Ancak bunun için öncellikle hangi türde bir yazıcıya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Yaptığınız işe, kullanım yoğunluğuna göre uygun modeli seçmenin yolu, yazıcı modelleri hakkında bilgi edinmekten geçiyor. O halde gelin yazıcı önerisi vermeden ofislerde kullanıma uygun yazıcılar hangileri ve özellikleri neler bir inceleyelim.

Yazıcı Türleri Nelerdir?
En iyi yazıcı hangisidir? Bu sorunun esasında tek bir yanıtı yok. Nitekim doğru cihazı satın almak ve uzun vadede verimli bir şekilde kullanmak için ilk olarak yazıcıdan beklentilerinizi belirlemelisiniz. Günümüzde ofis ve işyerlerinde daha ziyade lazer ve tanklı yazıcı modelleri kullanılır. Böylelikle yapılan işe, baskı yoğunluğuna, maliyete göre bu yazıcı modelleri size en ideal kullanımı sunmak üzere geliştirilmektedir. Lazer yazıcı ve inkjet yazıcı ya da mürekkep püskürtmeli yazıcı olarak da adlandırdığımız tanklı yazıcılar; çalışma sistemi, baskı kapasitesi, baskı maliyeti gibi konulara bağlı olarak birbirinden ayrılırlar.

Lazer Yazıcı Nedir?
Yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli baskılar almanızı sağlayan lazer yazıcılar, ofislerde en çok tercih edilen yazıcı modelidir. Çalışma sistemi fotokopi makinesini andırır. Toner yardımıyla baskı yapan bu cihazlar, sessiz ve seri baskı almaya olanak tanır. Ayrıca yoğun baskı ihtiyacına uygun yanıtlar veren lazer yazıcılar, aynı anda kâğıdın tamamına işlem yapar. Toz mürekkep ısı aracılığıyla kâğıda aktarılır. Böylelikle baskı işlemi gerçekleşir.

Toner kartuş, mürekkep kartuşlara oranla daha maliyetlidir. Ancak toz tonerler yüksek sayfa verimi sağlarlar. Ayrıca değiştirilme sıklığı tanklı yazıcılara oranla daha azdır. Yani yoğun baskı ihtiyacı olan işletmeler uzun vadede tasarruf sağlamak için lazer yazıcı tercih etmelidirler. Bu yazıcı modelleri siyah-beyaz ve renkli çıktılar almanıza olanak sağlar. Lazer yazıcı tavsiyesi istiyorsanız, çok fonksiyonlu lazer yazıcı modellerini seçmenizi öneririz.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?
Kaliteli baskıya gereksinim duyan ama çok yoğun baskı ihtiyacı olmayan ofisler için mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri ideal bir seçimdir. Ama çok yoğun çıktı ihtiyacı olan yerler için uygun değildir. Çünkü baskı maliyetini arttırır. Bilgisayardan aldıkları sinyale göre baskı yapar. Metin ya da grafik baskısını elektronik uçlarından mürekkep püskürterek yapar. Nitekim adını da buradan alır. Ayrıca inkjet yazıcı ya da tanklı yazıcı adlarıyla da anılmaktadır. 3 temel renk aracılığıyla renkli baskı alınabilir. Profesyonel anlamda yüksek kaliteli baskılar almakta başarılı sonuçlar verir. Tanklı yazıcı tavsiyesi istiyorsanız içeriğimizde sizlerle paylaştığımız yazıcı önerisi listesini inceleyebilirsiniz.

 
İlgili Ürünler
Merhaba! Ürünlerimiz hakkında sormak istediğiniz şeyler mi var? Size nasıl yardımcı olabiliriz
Yükleniyor...